21 Temmuz 2015 Salı

HAMUR TATLISI CİNAYETİ Rita Falk

Yayın Evi: Pegasus Yayınları
Basım Yılı: 2014
Sayfa Sayısı: 245

Kafa dağıtmak için okunabilecek, hoş bir kitap Hamur Tatlısı Cinayeti. İçinde 'çoksatar polisiyeler için günümüz gerekleri' kan, şiddet ve sapkınlık dozajı ayarında olduğu için rahatsız etmiyor. 

Polis memuru Franz Eberhofer, aile evinin bahçesindeki ahırı kendi alanı haline getirmiş, babasıyla pek anlaşamasa da babaannesinin yemekleri ve sevgisiyle mutlu, sıradan bir yaşam sürmektedir. Alman taşrasındaki Franz'ın küçük kasabasında, okul müdürü Höpfl'ün cesedinin demiryolunda bulunması ile iş hayatı, kız arkadaşı Susi'nin İtalya'ya gitmesi üzerine özel hayatı karışır ve erkek kardeşinin bebeğine bir süreliğine bakmak zorunda olmalarıyla da sakin ev hayatı altüst olur. Karşılaştığında pek de hoşlanmayacağını düşündüğü bebek, amcasına aşırı ilgi göstererek sorunu kendiliğinden çözümler, ancak Susi ve katili bulmak için oradan oraya koşturduğu cinayet konusunda işler yolunda gidecek midir?

Hamur Tatlısı Cinayeti, ismi ve kapağına bakıldığında okuyucusunu yanıltmayan bir polisiye roman. Rita Falk'ın Türkçe'deki üç taşra polisiyesinden en şirin olanı buydu ama Kış Patatesi Köftesi ve Az Pişmiş Kelle de okunabilir. (Yazarın Franz Everhofer serisine ait, şimdilik yedi kitabı var.)1 yorum :

Burası sukûnetin hakim olduğu, tenha bir kütüphane. İçinden geçenleri fısılda ki orada olduğunu bileyim.