31 Mart 2017 Cuma

ALFRED ve AGATHA'NIN MACERALARI 1 (Elster'in On Kuşu) Ann Campoy

Yayın Evi: Kolektif Kitap
Basım Yılı: 2012
Sayfa Sayısı: 163

Bu sevimli kitap, Alfred Hitchcock ve Agatha Christie çocukken karşılaşıp çeşitli maceralara atılsalardı nasıl olurdu düşüncesiyle yazılmış sekiz kitaplık serinin ilk romanı. Türkçe'de diğerleri Gümüş Para ve Sihirli Kutu olmak üzere üç kitap yayınlanmış, yeterli ilgiyi görememiş olmalı ki çevirmeye devam etmemişler. 

Sakar ve yaramaz Alfred, mahalle komşularına verdiği zararlar sebebiyle, babası tarafından polise teslim edilir. Küçük oğlana uyarı mahiyetinde bir gece nezarette kalmasına karar verilince, gözaltına alınmış biriyle tanışır ve adam ona bir adres vererek, dışarı çıktığında Agatha'yı bulmasını ve kendisine yardım etmelerini ister. Şık malikanesinin bahçesinde köpeğiyle oynayan Agatha, Alfred'in anlattıklarından çok meraklanır ve iki çocuk Bayan Elster'in on altın kuşunu çalmakla suçlanan adamı kurtarmak için kolları sıvarlar..

Hitchcock hakkında meşhur kuşlarının haricinde bir bilgim olmadığı için kitaptaki çocukluğu ne kadar gerçekle uyumlu bilemem ama Agatha'nın hayatına, kitaplarına dair fazla bir done bulunmadığını söyleyebilirim. Çok sevdiği aile evleri ve köpeğine düşkünlüğü var sadece. Tabi bir de dedektiflik heyecanları. Çocuklara Alfred ve Agatha'yı tanıtmak için hoş olabilir. Fakat gerçekten iyi yazılmış bazı çocuk kitaplarında olduğu gibi, büyükleri de etkisi altına alabilecek bir yanı yok. Sanırım bu sebeple diğer iki kitabı okumak gibi bir düşüncem de yok şimdilik.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Burası sukûnetin hakim olduğu, tenha bir kütüphane. İçinden geçenleri fısılda ki orada olduğunu bileyim.