31 Ocak 2020 Cuma

GÜNDEN KALANLAR Kazuo Ishiguro

Yayın Evi: Yapı Kredi Yayınları
Basım Yılı: 2018
Sayfa Sayısı: 206

Bazı yazarların ne anlattığından çok nasıl anlattığını seversiniz. Kazuo Ishıguro romanlarını okurken inceden inceye bir hüzün hissediyor, can yakıcı olmayan bir esef hali duyuyorsunuz.

Bir İngiliz malikanesinde başuşak olan Stevens, eski, soylu efendilerine hürmetle geçen ömrünün ilerleyen yıllarında devrin değişmesiyle evi satın alan Amerikalı bir işadamının hizmetine girer. Darlington Malikanesi’nin yeni efendisi Bay Farraday, ona birkaç günlük bir araba gezisi fırsatı sunduğunda Stevens geçmişe doğru bir yolculuk yapacak ve birçok şeyi hatırlayacaktır..

Günden Kalanlar, yazarın Uzak Tepeler ve Değişen Dünyada Bir Sanatçı kitaplarıyla duygusal olarak paralellik gösteren, yine onlar gibi dingin, güzel bir roman.

Önemli olan, o güzelliğin dinginliğidir; aşırıya kaçmaması, ölçülü oluşudur. Toprak, güzelliğinden, büyüklüğünden haberdardır sanki, bunu avaz avaz haykırmaya gerek duymaz. [sf 29]


Böyle küçücük olayların, bütün düşleri ebediyen erişilmez kılacağını gösteren hiçbir şey yoktu o anda. [sf 152]

Yağmur yüzünden oda son derece kasvetliydi,biz de büyük pencerenin yanına iki koltuk çektik. Bunu izleyen iki saat boyunca Bayan Kenton’la böyle konuştuk işte; dışarıda yağmur dinmemecesine yağıyordu, kül rengi bir ışığın ortasındaydık. [sf 196]


4 yorum :

 1. Yeni bir inceleme yazısı okumanın keyfi... Özlendiniz efendim :) Yazarın "Beni Bırakma" kitabını okurken ben bir süre sonra olayları takip edememiş ve açıkçası biraz sıkılmış, fakat olayların ifade ediliş biçimindeki güzellikten dolayı okumaya devam etmiştim. Yakın zamanda yeni bir yazı daha eklemeniz ümidiyle, hoşçakalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarın şimdiye kadar okuduğum tüm kitaplarında aynı örtülü keder mevcuttu, dediğiniz gibi bazen olay akışı dağılsa da genel havası tekrar içine çekiyor insanı.

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, inşallah en kısa zamanda diğer kitapları eklemek de nasip olur. Sevgi ve selamlar.

   Sil
 2. Yazarın ilk okuduğum kitabıydı ''Günden Kalanlar''. Diğer kitaplarını da okumayı düşünecek kadar beğendim kitabı :) Ama hani kitap okurken ''İşte bu!'' dediğimiz satırlar olur ya onun gibi bir tanımlama yapmışsınız siz de ''can yakıcı olmayan bir esef hali'' diyerek. Bunu okurken dedim ki, çok doğru. Böyle bir kitaptı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ‘Kül rengi bir ışığın ortasında..’ Öyle bir kitaptı, teşekkür ederim.

   Sil

Burası sukûnetin hakim olduğu, tenha bir kütüphane. İçinden geçenleri fısılda ki orada olduğunu bileyim.