30 Ağustos 2016 Salı

DERLE, TOPLA, RAHATLA Marie Kondo

Yayın Evi: Epsilon Yayınları
Basım Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 232

Evi toplamaya başladığım ilk zamanlarda, açık balkonda, üzeri naylonla örtülmüş müsvedde kağıt ve mesleki kitap kolileri olduğunu hatırlarım ki, taşınalı çok zaman geçmemişti, anne ve babamın 30 sene önce evlenirken yerleştiği eski evimizden gelirken güya(!) birçok şeyi getirmemiştik. Mayalanır gibi büyüye büyüye evi, dolapları, köşeleri, koltuk ve yatak altlarını işgal eden eşyalar topluluğunu bir yandan köklü dağıtmalarla yokederken, diğer yandan az da olsa kendi sevdiklerimi biriktiriyordum.

Derli-toplu ve temizlemesi kolay bir ev isteğim, hatıralara bağımlılıktan hep daha şiddetli olduğu için bu kitaba gelene kadar kendi yolumu katetmiştim ama yine de merakla okudum.

Kitapta en çok işime yarayan şey, katlama teknikleri oldu. Yani dağıtmaktan (atmak kelimesini hiç sevmiyorum, israf olmaması adına ihtiyacı olabilecek birine vermek en iyisi, tabii evden 'çöp' çıkmıyorsa) daha çok düzenleme adına öğrendiklerim-uyguladıklarım oldu ve çekmecelerin, dolapların görüntüsü hayli memnun etti beni.

Birkaç sayfa okuyup hevesle Marie Kondo'nun anlattığı tekniğe göre (mümkün olduğunca çok katla ve dik olarak yerleştir) birkaç çekmece düzenlediğim ve kitapla paralel olarak hemen hemen tüm çekmeceleri bitirdiğim bir dönem geçirdim.

Dağıtma sırasında, sadece kitaplar kısmını es geçtiğimi söylemeliyim. Zaman zaman kitaplarımı da ayırıyorum ama bu aralar öyle bir istek yoktu içimde ve yazarın dediği gibi kompakt 5-10 kitaplık bir yığın da bana göre değil. Kütüphanemi, kitapların görünüşünü, rafta duruşlarını, istediğim an tekrar bakabilmeyi ve okumayı seviyorum, sevdiğim kitapları öyle kolayca dağıtamam. 

Marie Kondo'nun çok bildik şeylere dair güzel tespitleri var, mesela; 

*verilecekler torbalarını yakınlarınız görmemeli (mutlaka içinden alacak şeyleri oluyor)
*kullanma kılavuzlarını derhal atmalı (ihtiyaç halinde zaten internetten bakılıyor)
*bu kablo neyin kablosu diye düşündüren gizemli kablolar asla kullanılmaz. (doğru!)
*çok sevdiklerinizi, gerçekten sizi mutlu edenleri saklayın.
*temiz ve düzenli bir ev ruhunuza iyi gelir.

Kısaca, Derle,Topla,Rahatla herkesin kendi ihtiyacına göre faydalanabileceği, hoş bir kitap.
Marie Kondo'nun katlama tekniklerine dair de nette hayli video ve görsel var, sadece onlardan da
yararlanılabilir.

Not: Kitabın çevirisi maalesef çok özenli değil, olumlu-olumsuz fiillerin ters kullanımları var, okurken şaşırtıyor. Bazı kültürel öğeler açıklanmamış, mesela Japonlar fırın tepsilerini poşetlerde saklar diyor, eh bu bir dereceye kadar normal, ama poşette saklamayın ayakkabı kutularına yerleştirin deyince film kopuyor. Fırın tepsisi diye çevrilen ne acaba diye düşünüyorsun. Ufak notlar ve açıklamalar eklenebilirmiş.

6 yorum :

 1. Bu tarz bir kitap olabileceği hiç aklima gelmezdi. Ki zaten kitabı da ilk sen de görüyorum. İlginç aslında benim gibi birazcık -birazcık kalıbıni geniş tutarsak tabii - üsengeç olan birini belki dize getirebilir? Bilemedim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında 'ev düzenleme' konusunda baya popüler bir kadın Marie Kondo, bu kitabı da çoksatarlardan ama içi boş değil birçok popüler kitap gibi. Faydalanılabilir.

   Sil
 2. Son dönemlerde bir sadeleşme akımıdır gidiyor ki pek de güzel bir şey. Ben de evimde böyle büyük bir düzenleme yapmak istiyorum, özellikle şu sıralar her yer çok karışık ama toptan sadeleşebilecek insanlardan da değilim. Hatıralara bağımlılığım var, biraz biriktiricilik de var doğrusu =) Ama kitap, kırtasiye konusu hariç iyi bir dağıtma ben de yapmalıyım =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kırtasiyeleri de ayırıyorum bazen de kitaplara elim çok zor gidiyor. :) Kolaylıklar dilerim Güngör'cüm.

   Sil
 3. Konmari yöntemini paylaşan kişiler gördükçe mutluluğum artıyor. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 4. Marie Kondo’nun bu kitabı birçoğumuzun bildiği üzere özellikle sosyal medyada popüler oldu. Eskiden kıyafetlerimizi yatay şekilde katlarken Marie Kondo ile hayatımıza dikey katlama metodu olan Konmari girdi ve Konmari Metodu sayesinde hem kıyafetlerimizi düzenli tutmak kolaylaştı hem de yaşam alanlarımızda tasarruf sağladık. Bu da onu sürdürülebilir bir yöntem olarak karşımıza çıkarıyor. Kıyafetlerimizi yatay şekilde katladığımızda, kıyafetlerimizin daha çok yer kapladığını ve daha çabuk dağıldığını görüyorduk. Ancak Konmari Metoduyla bu durum ortadan kalktı. Keyifli okumalar dilerim. 🙏

  YanıtlaSil

Burası sukûnetin hakim olduğu, tenha bir kütüphane. İçinden geçenleri fısılda ki orada olduğunu bileyim.