24 Eylül 2015 Perşembe

GÜNLERİN KÖPÜĞÜ Boris Vian

Yayın Evi: E Yayınları
Basım Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 240

Kitapla ilgili absürt, nahif, şahane gibi sıfatları peşpeşe sıralamak istemiyorum ama açıkçası anlatılması değil okunması halinde değeri anlaşılabilecek bir roman, Günlerin Köpüğü. Bu kadar az bilinmesi gerçekten enteresan.

Zenginliğini evlenmek üzere olan arkadaşıyla paylaşmaktan çekinmeyecek kadar cömert, genç bir beyefendi; Colin, aşık olduğu fakat göğsünde mavi bir nilüfer çiçeği açtığı için ölmek üzere olan sevgilisi Chloé, elinden her iş gelen, jilet gibi giyinmekten hoşlanan uşağı Nicholas, arkadaşları; yazar Jean Sol Partre'ye düşkünlüğü yüzünden tüm parasını onun kitaplarına yatıran Chick ve Chick'i bu zaafından kurtarmaya çalışan kız arkadaşı Alise. 

Okuyalı birkaç ay geçti ama hâlen cümlelerindeki o tatlılığı ve eğlenceli tasvirlerini anımsadığım, Boris Vian'ın diğer kitaplarını okumak için heveslendiren, iyi roman.4 yorum :

 1. Tasvirleri çok tatlıydı gerçekten, piyano şeklindeki kokteyl makinesi kalmış aklımda:)) filmi de varmış ama ben izlemedim.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. filmine şöyle bir göz attım çok şirin görünüyordu ama henüz tam izleyemedim ben de :)

   Sil
 2. Chole nin kalp hastalığını nilifer çiçeiğine benzetmesi böyle bir sembol kullanmasıi yine evdeki huzursuzluğu tasvir ederken yaptığı sembolik göndermeler... off bayılmıştım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet, nilüfer çiçeği kitabın -yazıda da bahsettiğim- en bilinen benzetmesi ama onun haricinde de çok hoş sembollerle dolu :) okuyan birileriyle karşılaşmak ne güzel.

   Sil

Burası sukûnetin hakim olduğu, tenha bir kütüphane. İçinden geçenleri fısılda ki orada olduğunu bileyim.